KRMENÍ

VÝŽIVA

Obecné povídání

Jakožto chovatelka a zdravotnice, která má blaho živých organismů na prvním místě, jsem se vždy snažila jít cestou prevence, než pak zachraňovát situaci léčebnými zákroky.

Jedním ze stěžejních odvětví prevence je životospráva!

Trh nabízí pro lidi i zvířata velké množství produktů a výrobci se řídí tím, co je žádáno. Pokud je trh smířen s požíváním „nepoživatelného“ za účelem úspory financí, pak to výrobci samozřejmě produkovat budou, jelikož jejich záměrem je zisk.

Slovem NEPOŽIVATELNÝ myslím především odpadové části výrobních procesů ochucené ,především chemickými náhražkami a konzervanty, lahodící oku chemickými barvivy a konzervované koktejlem chemických konzervantů.

KDE JE POPTÁVKA, TAM JE NABÍDKA

Podobný způsob života sice z krátkodobého hlediska šetří náklady, ale pokud se na problematiku podíváme z hlediska dlouhodobého, úspory až tak růžové nejsou (léky, vyšetření, ošetření, čas, bolest, strach, omezení v mnoha oblastech života, režimová opatření… Výčet by byl dlouhý).

Naštěstí jsme svobodné, myslící bytosti a máme právo se v oblasti stravování rozhodnout.

Vydáme se cestou FastFoodu = rychle, levně, SEBEVRAŽEDNĚ?

– Vážíme si sami sebe, ctíme své tělo a jako vděčnost za to, že nám umožňuje prožít mnoho krásných chvil na tomto světě, se mu odvděčíme něčím hodnotným? Aby nám mohlo dále umožňovat plnohodnotný život?

Tělo má úžasné kompenzační a regenerační schopnosti, ale potřebuje podporu. Zdravý životní styl je jedním z stěžejních pilířů zmíněné podpory. A to platí jak pro lidi, tak pro naše zvířecí miláčky.

My se na rozdíl od mazlíčků můžeme rozhodnout svobodně.

Naše zvířátka jsou plně odkázána na naši volbu a my máme za jejich zdraví a život zodpovědnost, kterou bychom neměli podceňovat. Pokud se našemu čtyřnohému členu rodiny daří špatně a důvodem je dlouhodobé krmení „nepoživatelným“, pak jsme mi těmi viníky! Trpíme spolu se zvířetem a platíme nemalé finanční částky za veterinární ošetření.

Zároveň bychom si měli uvědomovat, že trávicí trakt není pouze jakási střevní roura, kde na jedné straně vejde strava dovnitř a na straně druhé vyleze ven.

Střevo má velký význam např. v ovlivňování imunity. Pokud je střevo v pořádku, je imunitní systém správně školen a podává mnohem lepší výkony v boji s patogeny a počátečním nádorovým bujením, než imunitní systém, který střevem poškozeným chemickými látkami školen být nemůže.

Stejně tak schopnost vstřebávání nutričních látek je v zaneseném střevě silně snížena. Tím pak trpí celé tělo, jemuž se požadované látky (např. potřebné vitaminy a minerály) nedostávají. Namátkově zmíním mozkové buňky, oči, vlasy, srst, krevní elementy (červené krvinky)…, celkový organismus.