KOČKA S PRŮKAZEM PŮVODU

Chovatelé koček často vysvětlují důvody ceny čistokrevných kočiček vyčíslením nákladů.

Jistě, náklady investované do kočky až do chvíle prodeje koťátek, jsou nemalé. Pořizovací náklady, vhodná strava, lékařské prohlídky, krytí… Nejistota, zda se náklady někdy vůbec vrátí? Pracujeme s živým tvorem a může se klidně stát, že nám příroda ukáže červenou a žádná koťátka se nakonec konat nebudou.

Ráda bych se k tomu ovšem vyjádřila z trochu jiného úhlu pohledu

Začnu trochu ze široka.

Měla jsem v minulosti zkušenosti s chovem psů. Když jsem se s mými zkušenostmi přiblížila poprvé k světu chovných koček, byla jsem upřímně řečeno v šoku a potřebovala jsem čas, abych vše, jak se říká, vstřebala. Mám na mysli pořizovací cenu kočky.

Když jsem ovšem o systému chovu koček přemýšlela déle, musela jsem uznat, že je nastaven správně.

Z mého úhlu pohledu se jedná o snadnou a přirozenou regulaci trhu, aby se rychle nepřeplnil.

U psů se nám stalo, že jsme z posledního vrhu nedostali zpět ani vynaložené náklady a štěňata s velmi těžkým srdcem prodávali překupníkovi, protože se nám žádným způsobem nepodařilo psíkům nalézt nové rodiny.

Milujete svá zvířata, udělali byste pro ně první, poslední a nakonec věnujete štěňata po rodičích s tituly z výstav téměř zadarmo člověku, který je prodá dál. Nemáte šanci poznat budoucí majitele. Musíte doufat, že přijdou do dobrých rukou.

Chovala jsem psy společně s dědou. Děda nyní již nežije. Ale kdykoli se řeč zatoulá k tomuto poslednímu vrhu, rozbrečím se já i babička. To, co se stalo, se nás velice silně emocionálně dotklo a zůstane zaryto v našem podvědomí. Já sama jsem se těm štěňatům mnohokrát v duchu omlouvala, že jsme nedokázali zajistit důstojné umístění do rodin. Ovšem přeplněný trh nám neumožnil jinou možnost.

S tímto uvědoměním jsem vděčná systému, který je u chovných koček nastaven, protože se reguluje šance na přeplnění trhu. Takže doufám, že něco podobného s koťátky NEZAŽIJI.

Když navíc z pohledu chovatele sleduji výdaje spojené s chovem čistokrevné kočičky, která má porodit kvalitní koťátka, pak už ani nemám pocit, že by se takto mohli chovat kočky za účelem zbohatnutí.

Jen kupříkladu do stravy a péči o zdravotní stav investuji podstatně jiné částky, než jaké vkládají „chovatelé“ běžných koček.

Například se mi stalo, že jsem při změně zápachu stolice po zavedení nových granulí do stravy dohledávala látku popsanou ve složení jako antioxidant.

Kontaktovala jsem firmu vyrábějící dané krmivo s dotazem, o jakou látku se konkrétně jedná? Byl mi zaslán sáhodlouhý e-mail s obhajováním dané látky a poukazováním na fakt, že u nás není zakázaná a používá se i ve stravě lidí. Na samém konci e-mailu jsem se dozvěděla, že se jedná o látku označovanou jako E320.

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E320

https://www.nazeleno.cz/bio/zdrava-vyziva-2/ecka-seznam-10-nejskodlivejsich-v-potravinach.aspx

Látka E320 u nás sice není zakázána, ale silně se diskutuje o jejím vlivu na zdraví – je totiž vedena jako potenciálně karcinogenní (tvořící nádory) a patří mezi 10 nejnebezpečnějších látek používaných v potravinářství. V některých státech je její používání dokonce zakázané.

Granule jsem okamžitě vysadila a jedno je jasné – tuto značku již nikdy nekoupím!

Jistěže není každý milovník koček ochotný investovat nemalou částku do pořízení svého mazlíčka.

Plně toto rozhodnutí respektuji.

Z mého pohledu je v tomto ohledu lepší volbou poskytnout domov kotěti / dospělému jedinci, které/ý se narodí „omylem“ z volného spojení kočky a kocoura.

Uděláte tím dobrý skutek a i ze zdravotního hlediska je z mého pohledu vhodnější, když se páření uskuteční přirozeně a kočka má možnost najít si vhodného partnera na základě pachů a instinktů.

Sice vám nikdo nezaručí povahové vlastnosti zvířete, ale ze zdravotního hlediska bývají zdravější, než koťata prodávaná ČERNÝMI CHOVATELI.

Kotě z černého chovu se často narodí nevhodným pářením – černí chovatelé mají omezené množství kocourů a v naprostém případě krytí dochází k nepovolenému opakovanému příbuzenskému spojení.

Není dodržen interval krytí, kočka je krytá každou říji a nemá možnost se zotavit.

Každá březost a odchov koťat je pro kočku náročné období a opravdu není vhodné kočku připouštět nekontrolovaně a nezodpovědně nevhodným spojením.

U takového kotěte kupujete zvíře, u kterého za prvé neodhadnete povahu, ale je i časovanou bombou co se zdravotního stavu týče!

Navíc si takovou koupí nemůžete být jistí, zda nePODPORUJETE TÝRÁNÍ ZVÍŘAT ZA ÚČELEM ZISKU!!!

Pokud vás zde uvedené důvody od koupě neodradily a přes to přese všechno se pro danou koupi rozhodnete, dojeďte se prosím před koupí alespoň podívat, v jakých podmínkách jsou zvířata chována a trvejte na předání

– odčerveného

– naočkovaného

– a veterinárně prohlédnutého koťátka

– NE DŘÍVE než po dosažení 13. týdne života

První tři měsíce se utváří sociální cítění kočky a pokud je oddělena příliš brzy to nepříznivé účinky nejen na zdraví, ale i na psychický vývoj koťátka.