„Felinoterapie je pozitivní působení na nemocného, postiženého nebo jinak handicapovaného jedince pomocí kočky,“ vysvětluje ředitelka mateřské školy při Dětské nemocnici v Brně PaedDr. Jana Stěničková.
„Kočka napomáhá rychlejšímu vyléčení jedince. Kromě toho dokáže pouhou svou přítomností zútulnit prostředí, ve kterém je člověk momentálně umístěn – například nemocnici, léčebnu dlouhodobě nemocných, domov pro seniory, speciální školu-“ dodává Jana Stěničková. Felinoterapie se podle jejích slov dělí na dvě formy: Jednak pasivní, kdy je kočka přítomna v místnosti s dítětem nebo jiným pacientem, ale neprobíhá žádný kontakt. A dále aktivní formu, kdy se kočka stává přímým aktérem procesu.
Na plemeni nezáleží
„Další částí felinoterapie je vlastní hra s kočkou. Ty naše (bývá jich 3 až 5) aktivně chytají mávátka, honí plastovou vážku nebo jenom sedí, předou a děti si je užívají plnými doušky. Také je mohou česat nebo je mít na klíně a hladit,“ říká Jana Stěničková. Závěrečná čtvrthodina s kočkou se odvíjí ve výtvarném duchu – děti si mohou vybrat látkovou hlavu kočky, polštář nebo myšku a vymalují si ji podle vlastních představ. Ta už je pak jejich, mohou si ji na konci hospitalizace odnést domů. Celý kočičí blok trvá asi tři čtvrtě hodiny. Během dopoledne to kočičky zvládnou až třikrát.
„Vůbec nezáleží na tom, s jakým plemenem se felinoterapie provádí. Důležité je, aby se jednalo o zvíře klidné a vyrovnané, které se rádo předvádí a je rádo středem pozornosti. V žádném případě by kočka neměla být během terapie ve stresu. To se pozná – sice neutíká, ale je na ní vidět, že se bojí, je vystrašená. Všechno je pak špatně. Kočička by si měla přítomnost klientů radostně užívat stejně jako oni. Mně se u dětí velice osvědčily kočky siamské a orientální. Jednak nemají podsadu a nepadají z nich skoro žádné chlupy, ale především jde o mimořádně kontaktní a hravé jedince, kteří si to s dětmi opravdu užívají. K těm bezproblémovým patří i další plemena: kočky sibiřské, britské, ragdoll a americký curl. Čím je skupina koček pestřejší, tím lépe,“ říká terapeutka. Například děti se zrakovým postižením si hmatem zkoumají nejrůznější druhy srsti, tvar hlavy kočky.
(Celý článek: https://www.mojezdravi.cz/zdravi-domacich-zvirat/felinoterapie-kocka-jako-zvireci-terapeut-1861.html)